Żelazo i mangan to pierwiastki występujące często w prywatnych wodach. Mogą się pojawić naturalnie w niektórych częściach kraju, głównie w wodach gruntowych, które mają swoje pochodzenie w różnych rodzajach skał. Naturalne źródła żelaza i manganu znajdują się w bardzo głębokich studniach, w których woda przez długi czas kontaktowała się ze skałą. Metale te mogą występować częściej w regionach górniczych, wskutek wydobycia węgla metodą ekstrakcji i metody głębinowej.
Zmiany w wodzie, jakie powoduje żelazo
Żelazo jest bardzo powszechne w wodach gruntowych wraz z manganem, ale jego stężenie jest zwykle znacznie wyższe. Dlatego w wielu prywatnych wodach jest to fundamentalny i dostrzegany problem.
Żelazo zmienia smak wody na silnie metaliczny, a także powoduje jej przebarwienia. Woda o dużej zawartości żelaza powoduje pomarańczowo-brązowe plamy i osady.
Obecnie w wielu ujęciach wody ilość żelaza przekracza dozwoloną normę, a więc ciecz wymaga dokładnego uzdatnienia. W takim przypadku pomocą może okazać się odpowiedni odżelaziacz wody, który jest odpowiedzialny za skuteczne usuwanie żelaza. Decydując się na sprzęt uzdatniający, warto przyjrzeć się zaawansowanym technologicznie urządzeniom polskiej marki Ecoperla, czyli bardzo uznanej marki.
Dobre odżelaziacze wody znajdziesz między innymi na stronie https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/
Inne powody powstawania żelaza w wodzie
Źródłem żelaza może być również rurociąg, przez który woda przepływa za każdym razem. Wysoki poziom zasolenia lub kwasowości wynika z wysokich kwasów rozpuszczonych, np. dwutlenku węgla. Proces ten prowadzi do korozji rur, co przyczynia się do rozpuszczania żelaza i innych metali tworzących instalację.
W takich przypadkach stosuje się również odżelaziacze wody i inne stacje uzdatniania. Pomagają zmniejszyć korozję, a tym samym zmniejszyć poziom rozpuszczonych metali. Może to być nie tylko wyjątkowo duża ilość żelaza, ale także ołów lub miedź, które są uwalniane z instalacji w postępującym procesie korozyjnym.
Mieliśmy tak wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie, że nie było innej rady i trzeba było zakupić urządzenie do odżelaziania i odmanganiania. U nas to działa na takiej zasadzie, że woda jest najpierw napowietrzana, a potem przechodzi przez urządzenie ze złożem i w taki sposób jest oczyszczana.